Виходячи з дому в ясну погоду, ми звичним рухом одягаємо сонцезахисні окуляри, щоб захистити очі від яскравого світла. Але, поряд з видимим випромінюванням, Сонце випромінює й інші промені – ультрафіолетові. Цілком невидимі, вони, проте, дуже негативно впливають на зір.
Чому так відбувається, і чим ультрафіолет такий шкідливий для очей? І чи можна, а головне – як захистити очі від цих променів? Для всіх, хто хоче зберегти добрий зір, ми дамо відповіді на ці запитання.
Види ультрафіолету та їх вплив на очі
Кольори спектра видимого сонячного випромінювання ми пам'ятаємо ще з дитинства, завдяки відомій фразі:
- Кожен (червоний)
- Мисливець (помаранчевий)
- Бажає (жовтий)
- Знати (зелений)
- Де (блакитний)
- Сидить (синій)
- Фазан (фіолетовий)
Але це далеко не весь спектр, а його серединка. Перед червоним іде інфрачервоне випромінювання, яке ми відчуваємо як сонячне тепло, а після фіолетового – ультрафіолетове. Довжина його хвиль не дозволяє людському оку бачити в ультрафіолетовому світлі. Але він має величезну енергію, і значно впливає на наш організм. Помірні дози УФ-випромінювання корисні для здоров'я, але його надлишок дуже шкідливий, особливо для очей.
УФ випромінювання, своєю чергою, ділиться на 3 типи. Давайте подивимося, який буває ультрафіолет, і яку небезпеку для очей становить кожен його вигляд:
- УФ С – Найбільш небезпечні, але практично повністю поглинаються атмосферою промені, що не досягають поверхні землі.
- УФ СТ – ультрафіолетові промені, що частково розсіюються в атмосфері, але все-таки долітають до нас. Представляють підвищену небезпеку зовнішньої оболонки ока – рогівки. Можуть призвести до опіку рогівки (фотокератит), зруйнувати слізну плівку, викликати сухість очей, що супроводжується сильними болями ріжучими, і навіть «снігову сліпоту» - тимчасову втрату зору.
- УФ А – Проникають усередину очі, і вражають сітківку та кришталик. Такий ультрафіолет може викликати масу офтальмологічних захворювань, у тому числі катаракту, макулодистрофію та загальне ослаблення зору
Ультрафіолет небезпечний тим, що його шкідливий вплив має властивість накопичуватись, і в результаті може навіть спричинити виникнення онкології очного яблука. Причому з кожним роком ця небезпека посилюється через руйнування озонового шару планети, на Землю потрапляє все більша кількість ультрафіолету.
Ефективний захист очей від УФ-випромінювання
Підступність ультрафіолету полягає в його повній невидимості та уповільненому впливі. Дискомфорт від яскравого видимого світла відчувається відразу, і це викликає бажання захистити очі, одягнувши сонцезахисні окуляри. УФ промені є завжди, від них не захищає похмура погода, оскільки ультрафіолет легко проникає крізь хмари. А їхня шкідлива дія може проявитися лише через деякий час.
Тому захищати від нього очі необхідно завжди, і носити сонцезахисні окуляри будь-якої пори року і за будь-якої погоди. Але не всі окуляри можуть дати вам якісний захист від ультрафіолету. Ефективно допоможуть лише аксесуари, на лінзах яких є спеціальне покриття, призначене для цього.
На таких окулярах стоїть маркування, що означає ступінь захисту:
- High UV protection (UV400). Забезпечують 100% захист від інтенсивного ультрафіолетового випромінювання. Підходять для носіння біля води та в горах.
- General (UV 380). Пропускають лише близько 5% шкідливих УФ променів. Можна використовувати в міських умовах, або за помірного сонячного світла.
- Cosmetic. Такі сонцезахисні окуляри годяться лише створення іміджу, оскільки захисту від ультрафіолету очам не дають.
Найвищий рівень ультрафіолету піднімається влітку, особливо вдень, коли сонце стоїть високо. Щоб уникнути його шкідливого впливу, перебуваючи на відкритому повітрі з 11.00 до 16.00, краще надіти до сонцезахисних окулярів крислатий капелюх або кепку з довгим козирком. Вони притінять очі і послужать додатковим захистом.
Ультрафіолет небезпечний для очей у прямому, а й у відбитому вигляді. Особливо це проявляється на відпочинку біля моря або на гірськолижних курортах, де вода та сніг сильно бликують під сонцем. Тому, вирушаючи в такі місця, для надійного захисту зору від УФ променів купуйте сонцезахисні окуляри з поляризаційним покриттям. Вони відсічуть усі відбиті промені, і разом із ультрафіолетовим фільтром забезпечать вашим очам 100% захист від УФ-випромінювання.
Але це стосується лише сонцезахисних аксесуарів високої якості, з надійними поляризаційними та UV покриттями. Дешеві окуляри лише посилять небезпеку, створивши видимість захисту. Так що купуйте собі оптику від сонця тільки в перевірених торгових точках і не ризикуйте зором, підставляючи очі під шкідливий вплив ультрафіолету.