Які окуляри краще – пластик чи скло?
Одвічна проблема кожного, хто збирається придбати окуляри, полягає у необхідності вибору матеріалу лінз – пластик чи скло (полімерні чи мінеральні). Адже в обох варіантів є свої переваги та недоліки, важливість яких не так просто оцінити, якщо ти не зовсім «в темі», а покладатися на чутки не дуже хочеться.
Наприклад, багато хто вважає, що якщо є можливість вибирати лінзи в окулярах – скло або пластик, то краще схилятися до першого варіанту, тому що другий начебто дуже легко дряпається. Якщо це правда, чи не простіше їх робити скляними? І чому тоді пластикові очкові лінзи такі популярні? Інші вважають, що скляні окуляри вже давно себе зжили, оскільки небезпечні – вони легко розбиваються на уламки, якими легко поранитися.
Хто ж має рацію? Давайте спробуємо розібратися, які очки кращі – пластик чи скло.

Недоліки та переваги пластикових лінз
Основний недолік пластику, на який наголошують ті, хто воліють оптичне скло, це м'якша структура полімерних лінз, що відразу ж у всіх асоціюється з легкістю появи подряпин та необхідністю більш дбайливого догляду.
Насправді така проблема є лише в застарілих і дешевих моделях. Пластикові окуляри, що виробляються сучасними серйозними брендами, забезпечуються зміцнюючими покриттями, а іноді і видозміненою структурою, які роблять їх не менше (а іноді і більше) стійкими до подряпин, ніж скляні.
Крім того, є ще й такі переваги пластикових лінз:
-
Невелика вага (порівняно зі склом) робить процес експлуатації комфортнішим.
-
Підвищена міцність і безпека є найпривабливішими перевагами пластикових окулярів. Мається на увазі стійкість до розбивання та мінімально можливий шанс утворення уламків, якими можна поранити очі.
-
Широкий вибір оправ. Можливість кріплення лінз за допомогою волосіні або гвинтів роблять доступними будь-які варіанти напівоправних/безоправних моделей.
-
Простота фарбування у будь-які відтінки – ще одна явна перевага пластикових лінз, яка дає можливість виробникам виготовляти лінзи під будь-які смаки і потреби кінцевого споживачам. Зокрема, у випадку із пластиковими лінзами значно спрощується створення градієнтних та поляризованих окулярів.

Переваги скляних лінз та їх недоліки
Отже, які переваги скляних лінз, крім того, що вони добре себе зарекомендували, оскільки використовуються з давніх-давен?
-
Високі значення максимально досяжного індексу (коефіцієнта заломлення) роблять оптичні властивості мінеральних лінз привабливішими порівняно з можливостями полімерних. Завдяки цій властивості, товщина скла (при тих же діоптріях) може бути вдвічі меншою за пластик.
-
Стійкість до механічних пошкоджень (царапанью) – основна перевага скляних лінз перед пластиковими. Це не означає, що поява подряпин на склі зовсім неможлива – просто вони з'являються рідше навіть при недбалому ставленні до окулярів, що у випадку пластику неприпустимо.
- Стійкість до високих температур (у межах розумного) та впливу хімічних речовин дають можливість використовувати окуляри з мінеральними лінзами в незвичайних умовах, наприклад, тим, хто працює, кухарем, зварювальником, сталеваром, хіміком-лаборантом тощо.
Серед очевидних недоліків мінеральних лінз явно виділяються:
-
Невисока удароміцність – робить лінзи зі скла, вірніше можливі уламки при їх розбиванні, небезпечними. Тому вони не рекомендуються спортсменам, дітям та тим, хто просто веде активний спосіб життя на кшталт катання на скейтах/роликах та будь-якій іншій діяльності, під час якої можливі часті падіння.
- Складність використання у беззаправних окулярах. Як правило, для безпроблемного та безпечного закріплення скляних лінз потрібні повноцінні оправи з металу/пластику, що не завжди підходить бажаючим виглядати ультрамодно та сучасно.

І що ми маємо на виході? Приблизно ту саму ситуацію, що була і на початку статті – все ще не можна однозначно сказати, які окуляри кращі за – пластик або скло. Але це й не було метою цієї статті. Сенс вищевикладеної інформації був у тому, щоб ви навчилися віддавати перевагу перевагам того чи іншого варіанту очок з урахуванням ваших потреб та умов, у яких вони використовуватимуться. Сподіваємось, з нашою допомогою ви з цим розібралися.