Фотохромні окуляри – що таке?
Однозначно, вам неодноразово доводилося чути про ці окуляри. Ось тільки на слуху зазвичай знаходиться інша їхня назва – «хамелеони». Тепер вам зрозуміліше, про що йдеться?
Так, фотохромні окуляри – це якраз ті самі «хамелеони». Причиною появи цієї неформальної назви стала їх здатність змінювати ступінь свого затемнення, підлаштовуючись під інтенсивність сонячного світла. Це досягається шляхом використання фотохромних лінз для окулярів. Крім цих характерних особливостей, лінзи-хамелеони нічим не відрізняються від звичайних і можуть використовуватися як для коригування зору, так і просто як стильний аксесуар, що в потрібний момент захищає від яскравих сонячних променів.
Як працюють фотохромні лінзи?
Властивості, які мають фотохромні лінзи для окулярів, з'являються через використання в їх складі спеціальних речовин, які під впливом ультрафіолетових променів змінюють свою структуру на молекулярному рівні, перетворюючи лінзу на сонцезахисну. Візуально це проявляється у вигляді затемнення лінз. У разі зникнення джерела УФ-випромінювання відбувається зворотний процес і лінза повертається до вихідного стану – знову стає прозорою або тонованою.
Також важливо знати, що окуляри фотохром – це «примхливі хлопці», оскільки ступінь та швидкість їх затемнення залежить не тільки від інтенсивності сонячного світла, а й від температури навколишнього середовища.
Якщо вийти на вулицю в сонячний спекотний літній день, затемнення відбуватиметься досить повільно і, швидше за все, не досягне рівня захисту від сонця, максимально необхідного для комфорту очей. І навпаки – у дуже холодну ясну погоду і особливо при морозі фотохромні лінзи стають дуже темними та довго повертаються до вихідного прозорого стану при припиненні впливу на них УФ-випромінювання. Подібні затримки можуть бути досить неприємними, а у випадку з інтенсивним сонячним світлом ще й небезпечними, тому деякі все ж таки вважають за краще мати дві пари окулярів (звичайні та сонцезахисні).
Але варто врахувати, що зараз ця особливість фотохромних окулярів завдає незручностей лише власникам дешевих підробок та моделей, вироблених за старими технологіями.
Сучасні фотохромні лінзи для окулярів, у яких використовуються технології Transitions, SunSensors та інші набагато менше залежить від температурних чинників. Тому найкращі фотохромні окуляри від виробників на кшталт Seiko, Essilor, Zeiss та Sola виконують свої «хамелеонські штучки» досить швидко, практично незалежно від погодних умов.
Ще кілька фактів про фотохромні окуляри
-
Більшість фотохромних лінз для окулярів бувають лише двох кольорів – сірого та коричневого.
-
Варіативність ступеня затемнення може змінюватись досить широко – від невеликої (10–15%) до сильної (85-90%).
-
Більшість моделей фотохромних окулярів не спрацьовують закладені у яких властивості, якщо вони використовують у салоні сучасних автомобілів. Причина в тому, що автомобільне скло зараз створюється за технологіями, які дозволяють їм практично повністю поглинати УФ-випромінювання. Отже, до поверхні фотохромних окулярів водія не доходить каталізатор, необхідний для запуску механізму затемнення в них. Винятком є спеціально розроблені для водіїв лінзи DriveWear, які реагують на короткі хвилі сонячних променів синього спектру.
- Фотохромні лінзи для окулярів бувають як скляні (мінеральні), і пластикові (полікарбонатні).
Резюме
Сучасні фотохромні окуляри – це відмінний вибір для тих, кому потрібно, щоб їхні очі добре бачили і були надійно захищені від сонячних променів без необхідності носіння двох пар окулярів (прозорих і сонцезахисних).
І все ж, незважаючи на свої переваги, фотохромні окуляри не можуть повністю замінити сонцезахисні, оскільки не здатні дати максимально можливий захист очей. Так, вони є оптимальним варіантом для людей із проблемним зором, які часто переміщаються між вулицею та приміщеннями у сонячні дні. Але для тривалого перебування під яскравим сонцем (наприклад, на пляжі) рекомендується все ж таки використовувати якісні сонцезахисні окуляри зі 100%-м захистом від ультрафіолету (UV400).