Як перевірити окуляри на захист від ультрафіолету
Для чого люди зазвичай набувають сонцезахисних окулярів? Звичайно ж, їх можна розглядати як стильний аксесуар, але основна і початкова їх функція – захищати очі від шкідливого впливу сонячного світла. При цьому найважливішими параметрами є захист від УФ-спектру сонячних променів та поляризація (відсіювання інтенсивного світла та відблисків).
Про те, як перевірити очки на поляризацію ми вже писали. Тепер настала черга вивчити існуючі способи перевірити сонцезахисні окуляри на ультрафіолет. Так, не дивуйтеся – таку перевірку теж потрібно виконувати, оскільки припущення, що УФ-захист має бути у всіх окулярах за визначенням (адже вони сонцезахисні!), не є вірним.
Найточніший і найпростіший спосіб перевірити окуляри на захист від ультрафіолету
Найкраще перевіряти окуляри на здатність фільтрувати УФ-промені прямо під час їхньої покупки. У цьому випадку все, що вам потрібно зробити – попросити про цю послугу консультанта. У серйозних магазинах завжди є спеціальний прилад – спектрометр, який в результаті перевірки очок на своєму екрані показує максимальну довжину ультрафіолетових хвиль, які вони здатні не пропустити.
Крім того, якщо на окулярах або в описі до них є позначка UV400, перевірити чи дійсно вони мають заявлений рівень захисту не буде зайвим. Деякі виробники сонцезахисних окулярів, особливо коли справа стосується неякісних копій та маловідомих дешевих брендів, можуть свідомо завищувати їхні переваги, щоб зробити привабливішими для покупки.
Ви можете дуже здивуватися, якщо вирішите перевірити окуляри на ультрафіолет. У деяких виробах (причому не тільки в дешевих) захисту може не бути зовсім або він буде мінімальним. В інших же найчастіше зустрічається 95% захист, що повинно відповідати маркуванню UV380 – цілком безпечний для очей варіант, але до ідеалу (фільтрація УФ-хвиль довжиною 400 нм) трохи не дотягує.
У будь-якому випадку, враховуючи простоту і швидкість перевірки, скористатися цією можливістю варто, щоб переконатися відповідно до аксесуара, що купується заявленим виробником властивостям, а також вашим вимогам і надіям.
Як перевірити окуляри на захист від ультрафіолету без спецприладів
Перевірку очок на ультрафіолет у домашніх умовах виконати досить не просто, оскільки неозброєним оком його побачити неможливо за визначенням (ультрафіолетове випромінювання розташоване в діапазоні між рентгенівським та видимим спектрами). Допомогти з цим може явище фотолюмінесценції – здатність деяких матеріалів світитися при напрямку ультрафіолетових променів. За наявності відповідних умов ближній діапазон ультрафіолету може переходити у видимий спектр випромінювання при відображенні люмінесцентних матеріалів.
Щоб перевірити сонцезахисні окуляри на ультрафіолет потрібно УФ-ліхтарик (або брелок для автентифікації купюр) і щось із люмінесцентними властивостями (ручка, маркер, стікери тощо). Експеримент полягатиме у двох досить простих діях:
- Переконатися в люмінесцентних здібностях обраного матеріалу або нанесеного маркером/ручкою напису, що означає просто присвятити на них ультрафіолетовим ліхтариком і побачити характерне свічення.
- Зробити те саме, направивши промінь ліхтарика через лінзу окулярів, які потрібно перевірити на ультрафіолет.
У випадку, якщо окуляри мають хороший рівень захисту від УФ-випромінювання, люмінесцентні властивості (свічення) не виявляться або будуть мінімальними. Звичайно ж, перевірити UV400 перед вами чи ні, не вийде, але загальне уявлення про захисні властивості окулярів можна отримати.
Якщо ж у вас немає ультрафіолетового ліхтарика і речей з люмінесцентними властивостями, залишається всього один дуже неточний, але все ж таки варіант перевірити сонцезахисні окуляри – бути схожим у них кілька днів під сильним сонцем. Якщо в результаті обличчя загорить, а шкіра під очима залишиться світлою, значить хоч якийсь захист від УФ-променів все ж таки є.
Але це – крайній випадок. А так, звичайно, рекомендуємо при покупці відразу ж у магазині перевірити сонцезахисні окуляри на ультрафіолет за допомогою спектрометра, щоб усунути всі можливі сумніви.