Коли найчастіше пітніють лінзи
Окуляри — це стильний аксесуар, що вигідно підкреслює створений образ. Їх можуть носити з різних причин, у різний час та за різних обставин. Але є ті, кому доводиться носити окуляри постійно: будь-якої погоди, будь-якої пори року, не знімаючи в приміщенні. І до цього згодом звикаєш.
Але є явище, якого звикнути неможливо: коли заходиш з вулиці в метро, магазин чи інше приміщення, проходить одна-дві секунди та лінзи окулярів запітніють. Перед вами все розпливається і утруднюється видимість. Особливо це відбувається взимку під час морозів. Виникає цілком резонне питання: чому окуляри пітніють і що треба робити, щоб вони не потіли?

Чому окуляри пітніють з погляду фізики
Ефект «запотівання» виникає навіть за незначного зниження температури повітря на вулиці. Для цього достатньо +5-10°С. Від чого ж пітніють лінзи? Зазначимо основні причини
- Різка зміна температур. Взимку температура повітря у будь-якому приміщенні тепліша, ніж на вулиці. Коли ви заходите з морозу, холодні лінзи «зустрічаються» із теплим повітрям. Водяні пари із теплого повітря осідають на поверхні холодних лінз у вигляді дрібних крапель. Утворюється конденсат.
- Лінзи пітніють самі собою. Перебуваючи на морозі, лінзи стають холодними, а тепле повітря, яке ви видихаєте, піднімається нагору. Знову виникає різниця температур та запотівання.
- Туман. При підвищеній вологості повітря конденсат на лінзах утворюватиметься не лише у приміщенні, а й навіть на вулиці.
Що потрібно зробити, щоб лінзи окулярів не запітніли
З питанням «чому окуляри пітніють» ми вже розібралися. Тепер з'ясуємо, що робити в такій ситуації і чим їх можна змастити, протерти чи обробити, щоб вони не запітніли взимку.
Існують спеціальні професійні засоби проти запітніння. Вони можуть бути представлені у вигляді спреїв для лінз та серветок. Це дуже зручно, тому що їх можна завжди брати з собою і будь-якої миті обробити поверхню скла.
Є й народні засоби, які дозволять зробити так, щоб окуляри не запітніли:
- Мило тверде. Сухим шматочком звичайного мила намазати лінзи із зовнішнього та внутрішнього боку. Потім ретельно протерти м'якою тканинною ганчірочкою/серветкою. Завдяки цьому на поверхні утворюється захисна плівка, що попереджає запотівання.
- Мило рідке, гель для душу, шампунь. Послідовність використання така: ватним диском обробити лінзи, дати їм просохнути, акуратно витерти насухо.
- Гліцерин - перевірений аптечний засіб від запотівання лінз. З двох сторін натерти окуляри гліцерином, просушити та відполірувати поверхню.
Чим користуватися не потрібно?
Погодьтеся, не завжди під рукою виявляється спеціальна м'яка серветка, якою можна протерти окуляри, що запітніли. І тоді йдуть у хід підручні засоби. Чим скористається людина за інерцією? Правильно - одягом, причому будь-який. Цього робити не рекомендується. Груба тканина може легко подряпати лінзи і зовнішній вигляд назавжди зіпсований. Тому намагайтеся носити з собою мікрофіброву ганчірочку – вона дуже компактна, не займе багато місця, але буде корисна.

Деякі з нас можуть перестаратися та застосувати сильнодіючі засоби від запотівання, призначені не для окулярів, а, наприклад, автомобіля чи дзеркал. Ними користуватися категорично заборонено. Крім того, що вони завдадуть шкоди окулярам, агресивний хімічний склад може негативно вплинути на зір.
Візьміть собі на замітку поради з нашої статті та обов'язково скористайтеся ними, якщо у вас запітніють окуляри.