Сонцезахисні окуляри настільки міцно увійшли до нашого життя на їхню честь навіть призначено особливе свято – Міжнародний день сонцезахисних окулярів, який відзначають 1 липня. А чи замислювалися ви колись про їхню історію, звичним жестом одягаючи окуляри, щоб захистити свої очі від сліпучого сонця?
Цей зручний та красивий аксесуар відноситься до найдавніших винаходів людства. І за такий тривалий період у його історії набралося багато цікавих, цікавих, а часом навіть дивовижних фактів, з якими ми вас сьогодні познайомимо.
Цікаві історії про сонячні окуляри
-
У свідомості більшості людей сонцезахисні окуляри нерозривно пов'язані з літом. Але цікавий факт - вони були винайдені на Півночі, і призначалися для захист очей від блискучих снігів та льодів, відблиски яких заважали мисливцям прицілитися. І виглядав такий аксесуар, як смуга з дерева, шкіри чи роги з вузьким прорізом для очей.
-
Першими «лінзами» в історії сонцезахисної оптики служили дорогоцінні камені, переважно смарагди, ограновані як тонкої пластини. Їх використовувала знати у Стародавньому Римі та Єгипті.
-
Судді Стародавнього Китаю у XII столітті захищали очі пластинами із димчастого кварцу. Цікавий факт, що вони застосовувалися не так для захисту від сонця, а більше з метою приховати вираз обличчя щоб не видавати своїх почуттів під час ведення судового процесу.
-
Цю традицію в наш час продовжують американські поліцейські. Сонцезахисні окуляри, які входять в обмундирування, допомагають їм ховати вираз очей, і здаватися незворушними у будь-якій ситуації. Крім цього, формені сонцезахисні окуляри копів зі США мають дивовижні властивості: оправи зроблені з вогнетривкого пластику, а лінзи куленепробивні.
-
Першим оптовим замовником сонцезахисні окуляри був Наполеон – вирушаючи в похід до Єгипту в 1798 році він придбав 200 тис. пар для всієї своєї армії.
-
Для Іспанської знаті XVII столітті розмір сонцезахисних окулярів служив статусною відмінністю: чим більшою була величина лінз, тим на вищій сходинці ієрархічних сходів стояла ця особа.
-
У ХІХ столітті лікарі наказували хворим, які страждали від зайвої світлочутливості носити сонцезахисні окуляри з коричневим склом.
-
Що знаходяться нині на піку популярності «Тішейди» - найдавніша форма сонцезахисних окулярів. Це історично доведений цікавий факт: практично так само виглядали сонцезахисні окуляри, знайдені на розкопках Стародавнього Китаю.
-
Виникненням найвідоміша універсальна модель в історії – «Авіаторів», ми зобов'язані не модним дизайнерам, а військовій промисловості та науці. Вони створювалися справді для льотчиків, на зорі повітроплавання. Особливої зручності їм надає анатомічно вивірена форма лінз та ідеальне балансування.
-
А найбільш жіночна та елегантна модель «Котяче око» має одразу дві цікаві історії свого створення. Достеменно невідомо, який із цих фактів є істинним, і тому ми наведемо одразу обидва. За першою версією їх створив знаменитий кутюр'є Крістіан Діор, надихнувшись азіатським розрізом очей своєї моделі, козашки Алли Ільчун. А по другій – дизайнер Алтіна Шіназі, яка взяла за основу форму карнавальних масок.
-
Бум на сонцезахисні окуляри стався у 50-60-х роках минулого сторіччя. Їхня популярність зросла завдяки тому, що такий аксесуар стали масово носити кінозірки. Але, що цікаво, акторів і актрис до цього призвела не гонка за модою та стилем, а бажання приховати постійно червоні очі, які страждають від впливу найсильніших дугових ламп, які тоді використовувалися на знімальних майданчиках.
-
Цікавий факт із статистики: кожні 14 хвилин десь у світі втрачається чи ламається 1 пара сонцезахисних окулярів. А найбільше частою причиною поломки аксесуара є те, що люди на нього з необережності сідають.
-
Сонцезахисні окуляри, що належали Елвісу Преслі, було продано на аукціоні за рекордну суму – 250000 $.
А із сучасних моделей найдорожчою вважається аксесуар швейцарського бренду «Chopard» з 51-м діамантом інкрустації, дужками з 24-х каратного золота, та цінником у 408000$.
-
Найбільшим фанатом сонцезахисні окуляри на сьогоднішній день можна вважати Елтона Джона, який зібрав колекцію, що сягає 20 000 пар. Для них у його особняку відведено окрему кімнату, в якій постійно підтримується температура +16°.
-
Сучасні факти про сонцезахисні окуляри не менш цікаві, ніж історія їх виникнення. Високі технології поступово проникають у сферу моди. Вже є аксесуари із вбудованими платіжними чіпами від компанії «Visa», які позбавляють своїх власників необхідності постійно носити з собою гаманець. А також «зворотні» окуляри «Seqinetic», які не захищають від сонця, а навпаки, створюють ілюзію променів, що падають на обличчя, щоб піднімати настрій у похмуру погоду.
Але історія сонцезахисних окулярів на цьому не закінчується, в попереду на нас чекає маса цікавих винаходів, фактів та цікавих історій про цей аксесуар.