Важко уявити сучасний світ без сонцезахисних окулярів. Люди носять цей аксесуар практично скрізь – на міських вулицях, у приміщеннях, на морських та гірськолижних курортах, за кермом автомобіля.
Вибираючи окуляри для себе, ми звертаємо увагу на багато показників, у тому числі на ступінь затемнення лінз. Не варто вважати, що це просто данина моді – виробники випускають сонцезахисні окуляри з різною інтенсивністю фарбування лінз і вказують у цифрах категорії затемнення, щоб вам було легше вибрати окуляри для носіння у різних умовах.

Чим ступінь затемнення відрізняється від ступеня захисту від ультрафіолету
Вважати, що чим темніший колір лінз у сонцезахисних окулярах, тим краще вони захистять вас від шкідливих випромінювань – велика помилка.
Високий рівень затемнення лінз буде саме затемнювати яскравість сонячного світла, але вона не затримує ультрафіолетові промені сама по собі. Для цього є UF фільтри. Таке покриття може ефективно працювати навіть у найсвітліших окулярах, з «нульовим» ступенем затемнення.
Тому краще купувати окуляри гарної якості, у яких UF захист неодмінно присутній. Купивши просто темні окуляри, ви ризикуєте своїм зором – притінена зіниця буде розширюватися, і отримає підвищену дозу ультрафіолету, що неодмінно негативно позначиться на здоров'ї ваших очей.
Які існують категорії світлопропускання?
Звичайно, найслабше чи сильне затемнення ви зможете визначити та візуально. Але всього існує 5 категорій, і не завжди їх можна чітко розрізнити зовні. Тому краще орієнтуватись на інформацію виробників.
Інформація про ступінь затемнення лінз, або категорії світлопропускання, зазвичай розташовується на внутрішній стороні дужки окуляри.
- 0 – нульове затемнення окулярів говорить про те, що їхні лінзи пропускають 80-100% світла. Вони або дуже прозорі, або дуже слабко забарвлені. Їх використовують в окулярах з діоптріями та в іміджевих варіантах. Доречно носити в приміщеннях, а на вулиці вранці та ввечері або за похмурої погоди.
- 1 – низький ступінь затемнення – 43-80%, блідого забарвлення. Підійдуть для створення стильного образу в міжсезоння, навесні та восени, коли сонце ще не виявляє своєї активності. Також їх можна носити у несонячні зимові та літні дні.
- 2 – окуляри із середнім рівнем світлопропускання, від 18 до 43%. Лінзи забарвлені із середньою інтенсивністю. Найпоширеніший та універсальний варіант. Підходить для носіння в межах міста за ясної, сонячної погоди. Окуляри з таким відсотком світлопропускання найбільше підходять водіям під час керування транспортними засобами.
- 3 – сильний ступінь затемнення, пропускає лише 8-18% світла. Такі окуляри з лінзами темного забарвлення купують для відпочинку на морі чи горах, де сонце світить особливо яскраво. Ця категорія підходить спортсменам та автомобілістам у ясні сонячні дні.
- 4 – дуже високий рівень затемнення, зі світлопропускністю всього 3-8%. Лінзи сильно тоновані, практично непроникні. За кермо в них краще не сідати навіть при активному сонці, тому що видимість дороги важко. Призначені для високогір'я та водних просторів, де відбивна здатність води, льоду та снігу посилюють яскравість сонячних променів.

Вибирайте відповідну категорію затемнення лінз, виходячи з ваших потреб, а не просто на вигляд, і ви будете не просто відмінно виглядати, але і отримаєте комфортне бачення та захист для зору в будь-яких умовах.