Окуляри пройшли багатовікову еволюцію, перш ніж стати такими зручними та практичними, та набути широкого поширення. До яких тільки хитрощів не вдавалися люди в давнину, щоб захистити свої очі від палючого сонця. Робили маски з вузькими щілинами з кори та кісток, просочували спеціальними складами тканини, виточували лінзи з дорогоцінного каміння. Все це зовсім не було схоже на сучасні окуляри, було громіздким, дуже дорогим і доступним далеко не всім.
Час минав, людство розвивалося, а потреба у захисті очей та корекції зору залишалася. І тому кожна доба вносила свої доповнення та зміни такий необхідний оптичний прилад – окуляри.

Тепер вони є практично у кожної людини – принаймні сонцезахисні. Ми так звикли до своїх улюблених аксесуарів, що навіть не замислюємося над тим, що робить їх такими комфортними, якою є конструкція окулярів, з яких деталей вони складаються, як ці деталі називаються і де розташовуються? Так давайте спробуємо розібратися, чи така проста їх конструкція, як це здається на перший погляд.
Назва та розташування деталей окулярів
Види та призначення окулярів розрізняються – для корекції зору, захисту від сонця, спортивні або водійські і т.д. Також різні їх зовнішній вигляд та матеріали виготовлення. Але незважаючи на це, всі вони робляться за одним принципом і складаються з однакових деталей.

-
Лінзи. Це те, через що ми дивимося і що впливає на наш зір. Вони можуть бути як скляними, так і високоміцних пластиків з відмінними оптичними характеристиками. Лінзи відрізняються як матеріалом, а й кольором, формою, величиною і захисними покриттями, які на них нанесені.
-
Оправа. Оправа окулярів зазвичай виготовляється із металу, пластику або їх комбінації. Трапляються і оригінальні дизайнерські оправи з дерева, панцира черепахи, роги, або обтягнуті шкірою.
Оправа, своєю чергою, складається з окремих деталей:
- Рамка оправи. Так називається фронтальна, передня частина оправи, яка є опорою для лінз. Обідки для лінз повинні бути досить міцними, щоб фіксувати їх і не давати випасти, але водночас і легкими для зручності в носінні.
- Перенесення, або місток. Так називається частина оправи, яка знаходиться посередині рамки та з'єднує обідки для лінз. Вона знаходиться на переніссі, і дуже впливає на комфортну посадку окулярів.
- Носоупори. Ця деталь не є на всіх моделях. Носоупори робляться із силікону або м'якого пластику. Кріпляться до рамки за допомогою рухомих чи жорстких з'єднань. Вони призначені для м'якшої посадки і перешкоджають сповзанню окулярів.
- Дужки, або завушники. Це деталі окулярів, які утримують їх на голові. Називаються вони тому, що мають дугоподібну форму, і розташовуються за вухом. Завушники бувають жорсткі, гнучкі, комбіновані та пружинні. Наконечники металевих завушників обов'язково покриті м'якшим матеріалом, що перешкоджає ковзанню, і не викликає дискомфорту та подразнення при носінні. Пружинні дужки найчастіше використовують в дитячі моделі окулярів. Пружинка на кінці завушника, вкрита оболонкою з еластичного пластику, обертається навколо вуха, і окуляри тримаються особливо міцно.
- Кріплення. Завушники до оправи окулярів кріпляться за допомогою рухомих шарнірів, які дозволяють дужкам вільно згинатися. Це можуть бути шарніри типів «гарпун» або «якір», а найсучасніший варіант з'єднання дужок з рамкою називається «флекси». У безободковій оправі шарніри кріпляться прямо до лінзи, з'єднуючи її з дужкою. Кріпильні шарніри – найвразливіша деталь окулярів, і від якості залежить термін служби всієї конструкції.
Тепер, коли ми розібралися, з яких деталей складаються окуляри, як вони називаються і де розташовуються, вони все ще здаються вам такою простою та невигадливою конструкцією?