Класифікація лінз очків за матеріалом
Скільки б ми не говорили про те, що сонцезахисні окуляри є важливим іміджевим аксесуаром, їх головним завданням залишається захист від світлового (сонячного) потоку. У цій статті ми розглянемо, з яких матеріалів роблять лінзи для окулярів, у чому переваги та недоліки кожен із них.
Спочатку було скло
Першовідкривач серед матеріалів для окулярів – мінеральне скло. З особливостей варто відзначити високу стійкість до подряпин і максимальний захист від проникнення ультрафіолету. Мають виняткові оптичні властивості і чи не спотворюють зображення. Легко чистяться.

Здавалося б, такі суттєві переваги, але високоміцні скло містить у собі низку недоліків:
- Перший, і найзначніший травмонебезпека. При сильному ударі лінза може розбитися та пошкодити очі чи інші тканини. Тому скляних моделей немає в колекціях дитячих сонцезахисних окулярів та спортивних. Також їх не можна носити водіям.
- Скло не з легких матеріалів. Це, у свою чергу, додає вагу окулярам і при тривалому носінні можуть тиснути на перенісся, викликаючи дискомфорт.
- Додаткові незручності виникають при різкому переході з холоду тепло, оскільки скляні лінзи у разі пітніють.
Органічні матеріали для лінз - пластмаси
На ринку оптики пластикові (полімерні) лінзи з'явилися ще 1940 року (перший матеріал CR-39). І з кожним роком вони завойовують дедалі більшу популярність на оптичному ринку. Це досягається завдяки тому пластмаси:
- відрізняються меншою вагою і легкістю;
- стійкі до падінь (ударостійкі), завдяки чому підходять водіям, дітям, спортсменам та для активного відпочинку;
- при зміні температур менше пітніють, чим скло;
- вони гнучкі та пластичні, що дозволяє створювати лінзи різноманітніших форм. І водночас дуже міцні.
Для виробництва лінз застосовують полікарбонатні, акрилові та поліуретанові пластмаси. Розглянемо кожен із них.

Полікарбонатні лінзи – надійний щит
Останнім часом активно використовують полікарбонат при виготовленні пластикових лінз сонцезахисних окулярів. Що це за матеріал?
Полікарбонат – надміцний органічний матеріал, «пластмасовий метал». Наділений винятковими якостями:
- максимально захищає від УФ-випромінювання,
- у разі пошкодження не розбивається, а деформується,
- тонкий (порівняно з іншими матеріалами) та легкий
- екологічно безпечний, може зазнавати вторинної переробки.
Таке ідеальне поєднання позитивних властивостей дозволяє говорити, що полікарбонат на сьогодні є найкращим із пластмасових матеріалів для виготовлення окулярів лінз. Висока міцність дозволяє широко застосовувати його для дитячих та спортивних окулярів.

Поліуретанові лінзи
Цей матеріал також дуже міцний та ударостійкий, легкий та еластичний, прозорий, але його суттєвий недолік – це висока ціна, тому застосовується набагато рідше.
Акрилові лінзи
Цей матеріал недорогий, що робить його доступнішим. Але з мінусів слід виділити, що акрил менш міцний, ніж інші види пластмас, може спотворювати зображення і швидко стає непридатним.
Підбиваємо підсумки
Сучасні технології при використанні полімерів настільки стрімко розвиваються, що за своїми зовнішніми характеристиками та фізико-хімічними властивостями не поступаються склу. А іноді й випереджають його.
У будь-якому випадку, підбираючи сонцезахисні окуляри, пам'ятайте про безпеку (скло легко б'ється), враховуйте, з чим ви їх одягаєте (окуляри не повинні зіпсувати ваш стильний образ) та носите лише зручні якісні моделі сонцезахисних окулярів.